Mejla oss
Produkter
Sockelsvetsfläns i rostfritt stål
  • Sockelsvetsfläns i rostfritt stålSockelsvetsfläns i rostfritt stål
  • Sockelsvetsfläns i rostfritt stålSockelsvetsfläns i rostfritt stål
  • Sockelsvetsfläns i rostfritt stålSockelsvetsfläns i rostfritt stål

Sockelsvetsfläns i rostfritt stål

Storlek: 1/2"~3" (DN15~DN80);

Tryck:Klass 150lbs ~1500lbs;10K,20K;

Flänsyta: RF,FF,RTJ,manligt ansikte, kvinnligt ansikte, tungansikte T, spåransikte G,

Tillverkningsstandard:ANSI B16.5, JIS B2220;

Material:A182 F304,F304L,F316,F316L,F310S,F321,F347,SUS304,SUS304L,

SUS316, SUS316L;

Teknologi: Smide, CNC-svarv bearbetning;

Markera: Logotyp,Size,Tryck,Standard, Material, Värme nr.(Kan markera enligt kundens krav.);

Ytbehandling: Avfettningsrengöring, Betning;

Förpackning:Bubbelplast eller plastskydd -Träfodral eller pall;

Certifikat: GB/T19001-2016,ISO9001:2015,CE;

Tekniska specifikationer

Storleksintervall:1/2"–3" (DN15–DN80)

ASME tryckklass:Klass 150 till Klass 1500

JIS tryckbetyg:5K, 10K och 20K

Tillgängliga fasadtyper:

  • Upphöjt ansikte (RF)

  • Platt ansikte (FF)

  • Ring-typ skarv (RTJ)

  • Manligt Ansikte

  • Kvinnligt Ansikte

  • Tungansikte (T)

  • Groove Face (G)

Tillämpliga tillverkningsstandarder:ASME/ANSI B16.5 och JIS B 2220

Tillgängligt material:

  • ASTM A182 F304

  • ASTM A182 F304L

  • ASTM A182 F316

  • ASTM A182 F316L

  • ASTM A182 F310S

  • ASTM A182 F321

  • ASTM A182 F347

  • SUS304

  • SUS304L

  • SUS316

  • SUS316L

  • S31803 Duplex rostfritt stål

  • S32205 Duplex rostfritt stål

  • S32750 Super Duplex Rostfritt stål

  • S32760 Super Duplex Rostfritt stål

  • 904L rostfritt stål

Tillverkningsprocess:Smide och precisions CNC-bearbetning

Produktmärkning:LOGO–Storlek–Tryckklassning–Standard–Material–Värmenummer. Ytterligare information kan markeras enligt kundens önskemål.

Ytbehandlingsalternativ:Avfettning och rengöring eller betning

Standardförpackning:Bubbelplast eller plastskydd, träfodral eller pallar

Certifikat:GB/T 19001-2016, ISO 9001:2015 och CE-dokumentation för tillämpliga produkter

Stämpla:LIANHE

HS-kod: 7307210000

Ursprungsort:Wenzhou, Zhejiang, Kina

De slutliga dimensionerna, tryckklass, beklädnadstyp, materialkvalitet, tillverkningsstandard, provningskrav och ytbehandling bör bekräftas enligt det avsedda rörsystemet och passande komponenter.

Tryckklassificeringar och standarder

Produkter är tillgängliga enligt ASME/ANSI B16.5 tryckklasser från klass 150 till klass 1500. JIS-konfigurationer finns i 5K, 10K och 20K tryckklasser.

ASME Class och JIS K klassificeringar använder olika dimensionssystem och tryck-temperaturförhållanden. De ska inte behandlas som direkt likvärdiga.

Det faktiska tillåtna arbetstrycket beror på:

  • Materialklass

  • Driftstemperatur

  • Nominell storlek

  • Tillämplig standard

  • Tryckklass

  • Motstående typ

  • Val av packning

  • Bultmaterial

  • Transporterat medium

Kunder bör ange den fullständiga standarden och tryckbeteckningen när de begär en offert, såsom ASME B16.5 Class 150 eller JIS B 2220 10K.

Motstående alternativ

Upphöjt ansikte

Den upphöjda ytan ger en definierad packningskontaktyta och används ofta i industriella rörsystem. Den erforderliga ytfinishen bör väljas enligt packningstyp och tillämplig standard.

Platt ansikte

Platt ansikte-konfigurationen ger en tätningsyta över hela ytan. Korrekta packningsdimensioner och kompatibilitet med passande komponenter bör bekräftas före installation.

Ring-typ skarv

RTJ-konfigurationen använder ett precisionsbearbetat ringspår och kompatibel metallringpackning. Spårdimensioner, ringnummer, packningsmaterial, hårdhet och yttillstånd bör specificeras enligt tillämplig standard.

Manligt och kvinnligt ansikte

Han- och honbeklädnader använder kompletterande upphöjda och försänkta ytor för att rikta in och behålla packningen. Båda matchande komponenterna måste tillverkas enligt kompatibla dimensioner.

Tongue and Groove Face

Fönster och spår använder matchande utsprång och urtag för att placera och skydda packningen. Fjäderkomponenten måste paras ihop med en kompatibel spårkomponent tillverkad enligt samma standard.

Materialalternativ

Ett brett utbud av austenitiska, duplexa, superduplexa och höglegerade rostfria stålmaterial finns tillgängliga.

Austenitiskt rostfritt stål

ASTM A182 F304, F304L, F316, F316L, F310S, F321 och F347 ger olika nivåer av korrosionsbeständighet, temperaturbeständighet, svetsbarhet och mekanisk prestanda.

Duplex rostfritt stål

S31803 och S32205 duplexa rostfria stål kombinerar god mekanisk hållfasthet med förbättrad motståndskraft mot kloridspännings-korrosionssprickor.

Super duplex rostfritt stål

S32750 och S32760 ger högre hållfasthet och förbättrad korrosionsbeständighet för krävande kloridhaltiga och marina miljöer.

904L rostfritt stål

904L är ett höglegerat austenitiskt rostfritt stål designat för applikationer som kräver förbättrad motståndskraft mot vissa aggressiva kemiska miljöer.

Materialvalet bör baseras på det transporterade mediet, kemisk koncentration, temperatur, tryck, korrosionsförhållanden, svetskrav och tillämpliga projektspecifikationer.

Tillverkningsprocess

Produkterna är tillverkade av smide av rostfritt stål och färdigbearbetade genom precisions CNC-bearbetning.

De huvudsakliga tillverkningsstegen kan inkludera:

  1. Råvaruverifiering

  2. Billet skärning

  3. Uppvärmning och smide

  4. Värmebehandling

  5. Grov bearbetning

  6. Precisions CNC-bearbetning

  7. Bearbetning av fasad och tätningsyta

  8. Borrning och dimensionell bearbetning

  9. Ytbehandling

  10. Provning och besiktning

  11. Produktmärkning

  12. Förpackning

Den exakta tillverkningsvägen beror på materialkvalitet, tryckklass, beläggningstyp, storlek, testkrav och tillämplig standard.

Smide hjälper till att förfina materialstrukturen och stöder konsekventa mekaniska egenskaper. Precisions-CNC-bearbetning hjälper till att bibehålla dimensionsnoggrannhet, bulthålsjustering, tätningsytas geometri och kompatibilitet med matchande komponenter.

Produktmärkning och spårbarhet

Standardmärkningar kan inkludera:

  • LIANHE logotyp

  • Nominell storlek

  • Tryckklass eller JIS-klassificering

  • Tillämplig standard

  • Materialkvalitet av rostfritt stål

  • Värmenummer

  • Batch- eller spårbarhetsinformation

Kundlogotyper, privata varumärken, projektnummer, inköpsorderreferenser och andra anpassade märkningar kan appliceras enligt bekräftade krav.

Värmenummermärkning stöder spårbarhet mellan den färdiga produkten, råvarucertifikat, tillverkningsdokumentation och inspektionsdokumentation.

Ytbehandling

Tillgängliga ytbehandlingsalternativ inkluderar avfettning och rengöring eller betning.

Avfettning och rengöring hjälper till att ta bort bearbetningsolja, smuts och processrester från den färdiga ytan.

Betning kan hjälpa till att ta bort oxidskal, värmeton, ytföroreningar och fritt järn som införs under smide, värmebehandling eller bearbetning.

Ytterligare passivering, polering, skyddande beläggning eller specialiserad rengöring kan vara tillgängliga enligt kundens och projektets krav.

Tätningsytan bör skyddas under ytbehandling, förpackning, lagring och transport för att förhindra repor, bucklor, korrosion eller andra skador som kan påverka tätningsprestanda.

Produkttestartiklar

Tillgängliga test- och inspektionsprocedurer inkluderar:

  • Ultraljudstestning (UT)

  • Radiografisk testning (RT), när det är tekniskt tillämpligt

  • Positiv materialidentifiering (PMI)

  • Flytande penetranttestning (PT)

  • Dimensionell inspektion

  • Ytbesiktning och visuell inspektion

  • Hårdhetstestning

  • Verifiering av materialcertifikat

  • Märkning och spårbarhetsinspektion

De testmetoder som krävs, acceptanskriterier, provtagningsförhållanden och inspektionsstandarder bör bekräftas före produktion.

Testkraven kan variera beroende på materialkvalitet, smidesstorlek, tryckklass, kundspecifikation och tillämplig projektstandard.

Fabriksinspektionsrapporter och certifikat

Inspektionsrapporter och stödjande kvalitetsdokument kan tillhandahållas enligt bekräftade orderkrav, inklusive:

  • Råmaterialinspektionscertifikat

  • EN 10204 3.1 Materialprovningscertifikat

  • Oförstörande testrapport

  • Ultraljudstestrapport

  • PMI-testrapport

  • Testrapport för flytande penetrant

  • Dimensionell inspektionsrapport

  • Hårdhetstestrapport

  • Tredjepartsinspektionsrapport

  • Andra projektspecifika kvalitetsdokument

Tredjepartsinspektion, bevittnad testning eller ytterligare dokumentation kan ordnas när de bekräftas före produktion.

Produktkvalitetskontroll

LIANHE driver ett kvalitetsledningssystem baserat på ISO 9001:2015. Produktionsprocesser kontrolleras för att stödja materialspårbarhet, dimensionell noggrannhet, konsekvent tillverkning och dokumenterad inspektion.

De huvudsakliga kvalitetskontrollprocedurerna inkluderar:

  1. Verifiering av råvarukvaliteter, värmetal, dimensioner och materialcertifikat.

  2. Genomför PMI-testning vid behov för att bekräfta legeringskvaliteten.

  3. Övervakning av smidestemperatur, formning och värmebehandlingsprocesser.

  4. Inspektera dimensioner vid grov- och precisionsbearbetning.

  5. Kontrollera tätningsytans geometri, yttillstånd och finish.

  6. Verifiering av bulthålsmängd, diameter, position och inriktning.

  7. Utför tillämpliga oförstörande och hårdhetstestning.

  8. Kontroll av produktmärkning mot beställning och materialcertifikat.

  9. Utföra sista visuella och dimensionella inspektioner före förpackning.

  10. Verifiera kvantiteter, etiketter, fraktmärken och förpackning före avsändning.

Produkter godkänns för leverans efter att de tillämpliga inspektionsprocedurerna har genomförts.

Förpackning

Varje produkt är skyddad med bubbelplast eller ett plastskydd för att minska exponeringen för damm, fukt, stötar och ytskador.

Produkterna packas sedan i trälådor eller säkras på pallar efter storlek, vikt, kvantitet och vald transportmetod.

Skyddskåpor eller separatorer kan användas för att skydda bearbetade tätningsytor under lagring och internationell transport.

Skräddarsydda trälådor, pallar, etiketter, streckkoder, kundlogotyper och andra förpackningsarrangemang kan levereras enligt bekräftade orderkrav.

Betalningsvillkor

Vår standardbetalningstid är en 30 % T/T-deposition som betalas i förskott, med resterande 70 % T/T-saldo betald före leverans.

Specifika betalningsarrangemang kan diskuteras enligt ordervärde, materialkvalitet, produktionskrav och samarbetsvillkor.

Tillgängliga betalningsmetoder inkluderar:

  • T/T banköverföring

  • Western Union

  • PayPal

  • Andra ömsesidigt överenskomna betalningsmetoder

Leveransvillkor

Tillgängliga handelsvillkor:EXW, FOB, CFR, CIF, DDP och DDU

Tillgängliga transportmetoder inkluderar:

  • Sjöfrakt

  • Landtransporter

  • Järnvägstransporter

  • Lastbilstransporter

  • Flygfrakt

  • Internationell expresstjänst

Fraktmetoden kan väljas enligt produktvikt, paketvolym, destination, obligatoriskt leveransschema och transportbudget.

Fraktkostnader, transittider, exportförpackningar och leveransvillkor bör bekräftas före avsändning.

Stämpla:LIANHE
Ursprungsort:Wenzhou, Zhejiang, Kina



Skicka förfrågan
Kontaktinformation
Företaget tillhandahåller professionell teknisk support, högkvalitativa tjänster och högkvalitativa produkter.
Adress
Building 2, No.3991, Binhai 3 Road, Wenzhou Economic Technological Development
X
Vi använder cookies för att ge dig en bättre webbupplevelse, analysera webbplatstrafik och anpassa innehåll. Genom att använda denna sida godkänner du vår användning av cookies. Sekretesspolicy
AvvisaAcceptera